Pearson Journal Of Social Sciences & Humanities

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Turkish Airlines and Aeroflot operations during COVID-19 quarantine
(Turkish Airlines and Aeroflot operations during COVID-19 quarantine )

Author : MARIF ASLANOV  Prof. Dr. Alexander Eremichev/ Prof. Dr. Mehmet Nesip Öğün  
Type :
Printing Year :
Number :
Page :
DOI Number: :
Cite : MARIF ASLANOV Prof. Dr. Alexander Eremichev/ Prof. Dr. Mehmet Nesip Öğün, (). Turkish Airlines and Aeroflot operations during COVID-19 quarantine. Pearson Journal of Social Sciences - Humanities, , p. . Doi: .


Summary
Ticari havacılığın bu hızlı büyümesi son 25-30 yıl içinde gerçekleşti. 1998 ve 2008'deki küresel krizler bile bu büyümeyi önemli ölçüde engelleyemedi. Bununla birlikte, COVID-19 salgını geldi ve hava taşımacılığı en büyük kayıpları verdi. (1, 2019) maddesi Türk Hava Yolları ve Aeroflot'un performansını karşılaştırmakta ve her havayolu şirketinin avantaj ve dezavantajlarını göstermektedir. Bu çalışmaya devam etmek ve bu havayollarının pandeminin neden olduğu karantina koşullarında nasıl çalıştığını analiz etmek mantıklıdır.

Keywords
Hava taşımacılığı, havayolu, Türk Hava Yolları, Aeroflot, COVID-19, karantina.

Abstract
This rapid growth of commercial aviation was during the last 25-30 years. Even the global crises of 1998 and 2008 could not significantly hinder this growth. However, the COVID-19 pandemic came and air transport suffered the greatest losses. The article (1, 2019) compares the performance of Turkish Airlines and Aeroflot and shows the advantages and disadvantages of each airline. It is logical to continue this work and analyse how these airlines operate under conditions of the quarantine caused by the pandemic. This was done in this article.

Keywords
Air transport, airline, Turkish Airlines, Aeroflot, COVID-19, quarantine.

Advanced Search


Announcements


     Değerli Bilim İnsanları! Dergimizin  Ocak sayısına makale yükleyebilirsiniz.    Değerli Bilim İnsanları! Dergimizin Kasım sayısı yayınlanmıştır.Address :19 Mayıs Mahallesi, 34360 Şişli, İstanbul, TURKEY
Telephone :+905394682758 Fax :
Email :pearsonjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri