Hakem Rehberi

Sisteme HAKEM olarak kayıt olmak için aşağıdaki adımları takip ediniz:

1. Dergi sayfasının sağ üst köşesindeki “Kayıt” kısmından isim, soyad ve diğer alanları doldurarak sisteme kayıt olunuz. (Not: Her kullanıcı otomatikman yazar olarak üye olmaktadır.)

2. Kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapınız.

3. Üst menüden “Profilim” menüsünü seçiniz ve sağ üstte yer alan “Düzenle” butonunu tıklayınız.

4. İlk bölümde gerekli kısımları doldurarak “Kaydet”i tıklayınız.

5. İkinci bölümde Roller kısmından “Hakem” sekmesini işaretleyiniz ve uzmanlık alanınızla ilgili anahtar kelimeleri doldurunuz ve kaydediniz.

6. Editör onayladıktan sonra Hakem olarak kaydınız tamamlanacaktır.

Sistemden gönderilen bir makaleyi değerlendirmek için aşağıdaki adımları takip ediniz:

1. Dergi sayfasının sağ üst köşesindeki “Giriş” kısmından sisteme kayıt olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapınız.

2. Açılan sayfada değerlendirilmek üzere tarafınıza gönderilen makalenin ismini, durumunu göreceksiniz. Makalenin sağ tarafında yer alan “Görüntüle” butonuna tıklayınız.

3. Yeni açılan sayfada değerlendirme isteğini, makale başlığını, çalışmanın özetini, değerlendirme türünü, makalenin word dosyasını ve değerlendirme takvimini göreceksiniz. Makalenin word dosyasını bilgisayarınıza indirip inceleyebilirsiniz. En altta da makaleyi değerlendirmeyi kabul edip etmediğiniz sorulmaktadır. Kabul etmek için “Değerlendirmek İstiyorum” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

4. “İndirme ve Değerlendirme” sayfasına geçip değerlendirme formundan makaleyi değerlendirebilirsiniz.

5. Formda bir kısmı işaretleyip (hepsini tamamlamadan) en alttaki “Sonrası için sakla” tuşunu tıklarsanız değerlendirmeye daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

6. Formun tamamını doldurduysanız ve değerlendirmeniz sona erdiyse “Öneriler” kısmından kararınıza uygun olanını seçip “Değerlendirmeyi Gönder” tuşuna tıklamanız gerekmektedir. Aynı sayfada “Yazara not”, “Editöre not”, “Değerlendirme dosyaları”, “Değerlendirme Tartışmaları”, “Öneriler” sekmeleri mevcut. Bunları da değerlendirme esnasında kullanabilirsiniz.

NOTLAR:

1. Değerlendirme formunda bütün soruların işaretlenmiş ve sonundaki yorum kısımlarının doldurulmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde form gönderilmemektedir.

2. Dergi sistemi ile ilgili her türlü sorununuzda submittion@euroasiajournal.com adresinden destek alabilirsiniz.