Yazım Kuralları

Makale Hazırlama Yönergeleri

1. Dil

Yazının dili İngilizce, Türkçe veya Rusça olmalıdır.

2. Çalışmanın uzunluğu

Makalenin uzunluğu, tablolar, şekiller, referanslar ve ekler (varsa) hariç 30 sayfayı (Times New Roman, 12 Yazı Tipi) geçmemelidir. Makaleler geniş kenar boşluklarıyla yalnızca kağıdın bir yüzüne (tercihen A4) çift boşluklu (dipnotlar ve referanslar dahil) yazılmalıdır.

3. Başlık Sayfası

Başlık sayfası şunları içermelidir:

(i) Yazar (lar) ın adı / adları (ii) Kısa ve bilgilendirici bir başlık (iii) Yazar (lar) ın bağlantıları ve adresleri (iv) E-posta adresi, ilgili yazarın telefon ve faks numaraları

4. Özet

Lütfen 150 ila 200 kelimelik bir özet sununuz. Özet, tanımlanmamış kısaltmalar veya belirtilmemiş referanslar içermemelidir.

5. Anahtar kelimeler

Lütfen indeksleme amacıyla kullanılabilecek 4 ila 6 anahtar kelime sağlayınız.

6. Teşekkür

Yazar, makalenin başlık sayfasındaki onay bölümünü kullanabilir (varsa).

7. Makalenin alt bölümü

Makalenizi açıkça tanımlanmış ve numaralandırılmış bölümlere ayırın. Alt bölümler 1, 2 olarak numaralandırılmalıdır (daha sonra 1.1, 1.1.1, 1.1.2), 1.2 vb. Özet bölüm numaralandırmasına dahil edilmemelidir.

8. Tablo ve Şekiller

Tablo ve şekillere makalenin sonunda değil, içeriğinde yer veriniz.

 

9. Kaynaklar

Yazar (lar) referans olarak APA stilinin en son sürümünü takip etmelidir. APA stili hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen www.apastyle.org adresini ziyaret ediniz.

Metin içinde alıntılar

Lütfen metinde atıfta bulunulan her referansın da referans listesinde bulunduğundan emin olun. Özette alıntı yapmaktan kaçının. Yayımlanmamış sonuçlar ve kişisel iletişim referans listesinde olmamalı, ancak metinde belirtilmelidir.

Referans listesi

Kaynaklar önce alfabetik olarak düzenlenmeli, sonra gerekirse kronolojik olarak sıralanmalıdır.

Örnekler:

Dergi yayınına referans:

Van der Geer, J., Hanraads, J. A. J., & Lupton R. A. (2000). The art of writing a scientific article. Journal of Scientific Communications, 163, 51-59.

Bir kitaba referans:

Strunk, W., Jr., & White, E. B. (1979). The elements of style. (3rd ed.). New York: Macmillan, (Chapter 4).

Düzenlenmiş bir kitaptaki bir bölüme referans:

Mettam, G. R., & Adams, L. B. (1994). How to prepare an electronic version of your article. In B. S. Jones, & R. Z. Smith (Eds.), Introduction to the electronic age (pp. 281-304). New York: E-Publishing Inc.

Bir web kaynağına referans:

Smith, Joe, (1999), One of Volvo's core values. [Online] Available: http://www.volvo.com/environment/index.htm (July 7, 1999)